24 Şubat 2011 Perşembe

2010 yılının en çok ödül alan ajansı

Son iki yıldır MediaCat dergisinin Şubat sayısında, ünlü The Gunn Report’tan ilham alarak, The Cat Report’u hazırlıyoruz. Böylece çeşitli reklam yarışmalarında alınan ödülleri göz önünde bulundurarak reklam ajanslarının ve bu arada reklamverenlerin, pazarlama iletişimi alanındaki bir yıllık yaratıcı performansı hakkında genel bir fikir sunmaya çalışıyoruz.

Bu yıl üçüncüsünü hazırladığımız The Cat Report’ta, 2010 yılında Türkiye’de düzenlenen 5 reklam yarışmasının sonuçlarını göz önünde bulundurduk. Geçtiğimiz yıllarda Felis Ödülleri, Kristal Elma, MediaCat Açıkhava Ödülleri ve Kırmızı’nın sonuçlarını dikkate alarak raporumuzu hazırlıyorduk, bu yıl değerlendirmeye yeni bir yarışmayı, Digital Age Ödüllerini de dahil ettik. Bu arada geçtiğimiz yılki değerlendirmede dikkate alınan, ancak iki yılda bir verildiği için geçtiğimiz yıl düzenlenmeyen Effie Ödülleri bu yılki değerlendirmede yer alamadı.

Değerlendirmeye alınan yarışmalarda alınan ödüllerden yalnızca kategori birincilikleri ve büyük ödüller dikkate alındı. İkincilikler, üçüncülükler, başarı belgeleri, başvuran kampanyalardan bağımsız olarak verilen jüri özel ödülleri ve diğer özel ödüller değerlendirmeye alınmadı.

Sıralama yapılırken her bir ajans ya da reklamverenin kategori birinciliği veya büyük ödül olarak toplam kaç ödül aldığına bakıldı. Aynı sayıda ödül alan iki ajans ya da reklamveren arasında büyük ödül alanlar diğerlerinin önünde yer aldı. Eşit sayıda ödül alan ama hiç büyük ödül almayan ajans ve reklamverenler ise alfabetik olarak sıralandı.

Bu yıl üç ajans, Mindshare, TBWA İstanbul ve Tayfa & WDO yarışmalara aynı zamanda kendileri için hazırladıkları çalışmalarla da katılmış ve ödül almışlar. Bu nedenle ödül alan reklamverenler listesinde bu üç ajansın adlarına rastlayacaksınız şaşırmayın!

Bilindiği gibi Ajans Ultra ve RPM Radar ajansları, geçtiğimiz yıl Ultra RPM adı altında birleştiler. Raporu hazırlarken bu iki ajansın eski isimleriyle aldığı ödüllerin yanı sıra yeni isimleriyle aldıkları ödülleri tek bir isim altında topladık, tüm ödülleri Ultra RPM’nin hanesine yazdık.

AJANSLARIN LİDERİ
Sonuçta ortaya çıkan listenin ajanslar sıralamasının zirvesinde, 19 ödülle TBWA İstanbul yer alıyor. Ajans bu yıl değerlendirmeye alınan 5 yarışmanın 4’ünden ödülle ayrılarak parlak bir başarıya imza atmış. TBWA İstanbul’u, biri büyük ödül olmaküzere toplam 17 ödül alan Medina Turgul DDB izliyor. Ajans, büyük ödülünü Kristal Elma’da almış.

Üçüncü sırada yine bir büyük ödül alan Leo Burnett İstanbul bulunuyor. Ajans bu büyük ödül de dahil olmak üzere yıl boyunca 12 ödül elde etmiş. Dördüncü sırada Leo Burnett’le toplamda aynı sayıda ödül alan ancak herhangi bir büyük ödül alamayan Rafineri var. Nihayet beşinci sırada ise, yıl boyunca biri büyük ödül olmak üzere toplam 11 ödüle uzanan bir yeni nesil ajans bulunuyor: Rabarba…

En çok ödül alan medya ajansları listesinin başında ise, Felis Ödülleri’nin büyük ödüllerinden biri de dahil olmak üzere toplam 5 ödül alan Cereyan Medya yer alıyor. Bu ajans aynı zamanda en çok ödül alan tüm ajanslar listesinin de ilk 10’unda.

En çok ödül alan ajanslar1. TBWA İstanbul: aeeeeeeeeeeeeeffkkk 19
2. Medina Turgul DDB: Eeeeeeeeeeeekkkkk 16+1
3. Leo Burnett: Ddeeeeeefkkk 11+1
4. Rafineri: eeeeeeeeekkk 12
5. Rabarba: Eddeeeeefff 10+1
6. Concept: Eaeeeekk 7+1
7. Ultra RPM: Aaaaaak 6+1
8. C-Section: ddddeee 7
9. DDB&Co.: Keeekk 5+1
10. Cereyan Medya: Fffff 4+111. Alice BBDO: kkkkk 5
12. MediaCom: aaaef 5
13. Publicis Yorum: aaaaf 5
14. Tayfa & WDO: Eeff 3+1
15. Universal McCann: Aaaa 3+1
16. Mindshare: efff 4

17. Kinetic: aaaf 4
18. 41? 29!: dee 3
19. iGOA: ddd 3
20. Starcom Mediavest Group: def 3
21. Wunderman İstanbul: kkk 3
22. Grey İstanbul: Ee 1+1
23. Depo Film: ee* 2
24. Lowe İstanbul: ee 2
25. Manajans JWT: kk 2
26. Mobilera: dd 2
27. Team Red: ee 2
28. Wanda Digital: df 2
29. Young & Rubicam Reklamevi: ek 2
30. Zenith Optimedia: ae 2 

BİR ÖDÜL ALAN AJANSLAR: Alafortanfoni, ARC İstanbul, Carat Medya, Eser Hakim Brand Experience Designers, Filmpark*, First Unit Film Yapım*, Kompüter, Luma, Magiclick, Mana Digital, Ogilvy & Mather, OMD, Proximity, Publicis Bold, Sniper Channel, Umay Çubukçu Creative Packaging ve Youth Republic…

Listedeki medya planlama ve satın alma ajansları bold olarak gösterilmiştir.
*Reklam prodüksiyon şirketi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder