4 Nisan 2011 Pazartesi

Eli Acıman: Modern Türk reklamcılığının kurucusu


Türk reklam tarihine damgasını vurmuş olan Eli Acıman’ın hayatı ve hayatındaki dönüm noktaları reklamcılık ve medya tarihimizin de kilometre taşlarını oluşturur.

1919’da istanbul’da doğan, 1936’da Saint Joseph Lisesi’nden mezun olan Eli Acıman, 1939 yılında Paris’e gider ve gazetecilik okur. Vitali Hakko’nun isteği üzerine ilk reklamını Eylül 1943’te Şen Şapka için hazırlar. 1944’te Vitali Hakko ve Mario Began’ın ortaklığı ile Faal Reklam Acentesi’ni kurar. Bu ortaklık 1950 yılına kadar devam eder.

Türkiye’nin savaşa girmese de büyük ekonomik sıkıntılar çektiği yıllarda reklamcılığa başlayan Eli Acıman Sultanhamam Selvili Çıkmazı’nda Vitali Hakko’ya ait deponun penceresiz bir odasını ofis olarak kullanır. Bir yıl sonra para kazanmaya başlayınca Cağaloğlu yokuşunda tahta bir evin üst katına taşınan Acıman, o ofisin kendisi için Hilton Otel’i gibi olduğunu daha sonra birçok kez yinelemiştir.

1957 yılında Afif Erdemir ve Nesim Natan ile 50’şer bin lira sermaye koyarak Faal Ajans’ı kuran Eli Acıman, 12 yıl sonra ajansı ortaklarına teslim ederek Amerika’ya gider. 3,5 yıl boyunca J. Walter/Thompson’da yazar ve müşteri direktörü olarak çalışır. 1960 yılında Türkiye’ye dönmeye karar veren Eli Acıman, dört ay boyunca J. Walter/Thompson Paris ofisinde yaratıcı danışman olarak çalışır.


Amerika’dan döndükten bir süre sonra ortaklarından ayrılır. 1965 yılında Faal’den iki ajans doğar. Afif Erdemir Yeni Ajans’ı kurar. Eli Acıman ise Acıman Ajans’ı.

Amerika’dan yeni dönen Eli Acıman, orada çoğu ajansın, kurucularının adını taşıdığını tespit etmiştir. “Bizde neden böyle olmasın?” der ve Faal Ajans’tan ayrılırken yeni kuracağı ajansın adının Acıman olmasına karar verir. Gazeteye verdikleri eleman ilanı için gelen mektuplarda zarfların üzerinde ajansın adının genellikle Manajans olarak kısaltılarak yazıldığını görünce Acıman adını Manajans olarak değiştirir.

Reklamcılıkta birçok ilke imza atan Eli Acıman 1972 yılında Uluslararası Reklamcılık Derneği’nin Türkiye kolunu kurar ve 1987’ye kadar başkanlığını yapar. 1985’te ise Reklamcılar Derneği’nin kurucu başkanı olur.

1985 yılında J. Walter/Thompson’la kurduğu ortaklık sonucunda ajansın adı Manajans/Thompson olur.

1990 yılında Avrupa Reklam Ajansları Birliği (EAAA) sekizinci altın madalya ödülünü Eli Acıman’a verdi. Avrupa Topluluğu’nun toplumsal ve ekonomik hedeflerine hizmet eden reklamların yaratım ve iletişimine en çok katkıda bulunan yedi Avrupalının layık görüldüğü bu madalyanın sekizincisine Bay Acıman layık görülmüştü.

Ülkemizin modern reklamcılık tarihi bir insan ömrüne sığacak kadar kısa olsa da alınan yol bir hayli uzun. Ve bu uzun yolun pek çok kilometre taşında karşımıza Eli Acıman çıkıyor. Bay Acıman 70 yaşına kadar reklamcılık yaptı ve mesleğini yaptığı yıllar boyunca sürekli tekrarladığı cümle ise şuydu: “Aşkla bağlandım bu mesleğe”

Bay Acıman 12 Ocak 2011’de aramızdan ayrıldığında ardında yalnızca Manajans’ı değil, ilkeleri oturmuş büyük bir reklam endüstrisi bıraktı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder